Montáž tažných zařízení

Zvolit lze několik variant tažných zařízení, s výběrem vám rádi poradí naši vyškolení mechanici.
Kvalitní značková tažená zařízení se vždy přesně hodí na určité vozidlo, protože jsou tak navržena a zkonstruována.

Montáž tedy bude bez zbytečných zásahů do konstrukce vozu a nárazníku a maximálně ohleduplná k vašemu vozu.
Volbou značkového tažného zařízení tedy uděláte maximum pro své auto a bezpečnost celého zařízení vč. přívěsu či např. nosiče kol.

Jaké tažné zařízení vybrat?

Dodáváme a montujeme pouze tažná zařízení a elektropřípojky, které splňují zákonné homologace a neomezují záruku nového vozidla za podmínky, že jsou montována autorizovaným montážním pracovištěm tažných zařízení, nebo servisem dealera příslušné značky vozidla.

Montáž provádíme v souladu s montážním návodem k výrobku a pokyny výrobce vozidla uvedenými v provozním návodu k vozidlu.

Důležitou částí tažného zařízení je spojovací kulový čep (koule). Tento díl je na rozdíl od příčníku, většinou na vozidle ukrytého pod nárazníkem vidět a připojujete na něj přívěs. Podle evropských norem (DIN 74058 a ISO 1103) musí mít kulový čep průměr 50 mm (ISO-50X). Vzdálenost středu kulového čepu od povrchu vozovky musí být při zatíženém vozidle v rozmezí 350-420mm. Kulové čepy rozdělujeme na pevné a odnímatelné.

Pevné čepy

Čep je k tažnému zařízení trvale připevněn pomocí přivaření nebo šroubů. Oba způsoby upevnění jsou dle norem EU (vč. České republiky) povoleny. Jeho použití je omezeno u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhové světlo (např. Hyundai i30 HB, od r.v. 2012). Pevné čepy, oproti odnímatelným, doporučujeme pro použití nosičů kol, při kterém dochází ke snižování životnosti mechanismu odnímání.

Odnímatelné čepy

Čep se nasazuje a odnímá bez použití nářadí pomocí automatického nebo manuálního systému. Pokud není připojen přívěs, musí být čep odejmut. Dlouhá životnost, pevnost a mechanická spolehlivost odnímatelných systémů je závislá na kvalitě materiálů a přesných výrobních technologiích. Pro některé modely je k dispozici kryt pro případný výřez nárazníku. Odnímatelný čep je povinný u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhové světlo. Použití bajonetových odnímatelných čepů s nosiči kol snižuje životnost odnímatelných systémů.

Jak vybrat vhodnou elektropřípojku?

Elektropřípojka slouží k propojení elektrických světelných okruhů vozidla a přívěsu či nosiče. Na vozidle je zakončena zásuvkou.
Podle počtu pinů zásuvky rozeznáváme elektropřípojky 7-mi, nebo 13-ti pólové.

S výběrem vhodné elektropřípojky vám opět velmi rádi poradíme a doporučíme tu správnou pro vaše tažné zařízení i vozidlo.

13-pinová

7-pinová

Záruka při montáži na nové vozidlo

Montované elektropřípojky jsou homologované podle Evropské směrnice a jejich výrobci vlastní certifikáty nejvyšší kvality pro dodavatele prvovýroby v automobilovém průmyslu. V případě odborné montáže v souladu s montážním návodem a pokyny v provozním návodu k vozidlu, proto nemůže dojít k jakémukoliv omezení zákonné záruky vozidla. Na nová vozidla vždy doporučejeme používat typové elektropřípojky.

Aktuální info:

Co se u nás děje:

Kontakty:

Obraťte se na nás

Po-Pá: 7 - 16 hod

Platby přijímáme pouze v hotovosti!

Reference

Jak nás vidí naši zákazníci